ArtAndVino

Poznaj Winnicę Widok Wojszyn – miejsce pełne pasji i inspiracji!

Z pozoru może się wydawać, że miejsce malowania nie ma wpływu na efekt naszej twórczej pracy. Okazuję się jednak, że to gdzie malujemy bezpośrednio oddziałuje na naszą wyobraźnię i wenę, która wpływa na ekspresję twórczą. Winnica Widok Wojszyn to magiczne miejsce, którego aura inspiruje, relaksuje i wycisza. Niezależnie od pory roku otaczające widoki pobudzają zmysły i zachęcają do kreatywnych działań.

Malowanie w domu łączy się z tym, że wokół nas znajduje się wiele rozpraszaczy, które mogą nazbyt często odrywać nas od sztalugi. Plener jest ryzykowny, ponieważ w naszym klimacie nie mamy gwarancji stabilnej pogody. Malowanie na powietrzu sprzyja wenie, natomiast ryzyko załamania pogody jest tak duże, że praktyka ta stała się mało powszechna. Jeśli mimo ryzyka decydujemy się na malowanie w plenerze, każdorazowo musimy pamiętać o zapewnieniu schronienia na wypadek zmiany pogody. W takim wypadku najczęściej wybieramy pracownie artystyczne. Otoczeni niezliczoną ilością farb i innych sprzętów malarskich w pełnym wyciszeniu możemy przystąpić do malowania. Jednak w takich warunkach często ciężko o dobrą wenę. Warto jest zatem szukać nowych i inspirujących miejsc, które będą sprzyjać twórczym działaniom.

Sztuka i wino to innowacyjne połączenie, dzięki któremu z łatwością możemy rozpocząć swoją przygodę z malowaniem. Kieliszek wina ośmiela i odpręża co korzystnie wpływa na samopoczucie. Pozwala przełamać barierę strachu i umila czas spędzony przy sztaludze. Z każdym kolejnym łykiem sprawia, że jesteśmy coraz bardziej otwarci i kreatywni.

Winnica Widok oferuje nie tylko inspirację dla duszy artysty, ale także produkuje znakomite wina. Organizowane tam spotkania malarskie zwiększają całkowite doznania dwukrotnie. Nie dość, że specyfika miejsca cieszy oko, to na dodatek możemy nieustannie rozkoszować się smakiem aromatycznego wina. Oddaleni od hałaśliwego miasta, pośród rozległych plantacji winorośli możemy całkowicie poddać się wenie twórczej i po prostu malować. Klimatyczna sceneria nie tylko zachęci nas do kreatywnych działań ale też sprawi, że odetchniemy świeżym powietrzem i odpoczniemy na łonie natury.

 

Winnica Widok położona jest we wsi Wojszyn w gminie Janowiec. Znajduje się na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, na skarpie wiślanej, tej samej co Zamek w Janowcu i to w odległości kilku kilometrów od Zamku. Z winnicy roztacza się wspaniały widok na Kazimierz Dolny – potocznie nazywany miastem artystów i dolinę Wisły. Jest dobrze widoczna z Kazimierza – znajduje się dokładnie naprzeciwko Zamku i Baszty.

 

Została założona przez Bogumiłę i Jerzego Zdrzałków. Zajmuje obszar 1.2 ha., na którym rośnie ponad 5000 krzewów winorośli. Właściciele, ze względu na szczególne warunki glebowe i położenie działki, postawili na klasyczne szczepy vitis vinifera ( winorośl właściwa). Z odmian białych uprawiane są: Chardonnay, Riesling, Gewurztraminer a z czerwonych Pinot Noir, Zweigelt i Blaufrankisch.

Winnica Widok wiosną

 

Gleba jest wapienna, kamienista a wśród kamieni można znaleźć skamieliny amonitów, które stały się inspiracją dla nazw oferowanych win. Winnica ma korzystne nachylenie w kierunku południowo – zachodnim, co stwarza winorośli znakomite warunki wzrostu i dojrzewania. Szeroki rozstaw rzędów i silne wiatry zapewniają dobre przewietrzenie winnicy. Uprawę prowadzi się metodami tradycyjnymi. Ręcznie wykonywane jest pielenie, przycinanie, zbiór i selekcja owoców.

Winnica Widok latem

Owoce przetwarzane są na terenie winnicy. W winiarni stosowane są proste techniki winifikacji. Wykorzystuje się drożdże hodowlane i nie używa się żadnych dodatków „ulepszających” smak wina. Marzeniem właścicieli jest tworzenie win lekkich i aromatycznych, których smak oddaje cechy odmiany winorośli, z których wino powstaje.

Winnica Widok jesienią

Odwiedziny winnicy łączą się z degustacją win i możliwością zakupu wina na miejscu. Dodatkowo stanowi idealną lokalizację dla plenerowych spotkań malarskich. Oferuje rozległy zielony teren na skarpie idealny do malowania panoramicznego. Zadaszony i przeszklony duży taras gwarantuje schronienie na wypadek złej pogody. Dzięki temu malowanie otaczającego krajobrazu możliwe jest zarówno podczas słonecznej pogody jak i w trakcie deszczowej aury.

Winnica Widok zimą

Winnica Widok Wojszyn

Wojszyn 5a, 24-123 Janowiec

Tel. +48 601 56 39 90, +48 797 11 73 45

e-mail: jzdrzalka@op.pl

GPS: 51.336203 , 21.943048

Art&Vino

X