ArtAndVino

Wszystko o farbach akrylowych

Farba akrylowa już od wielu pokoleń zdobywa serca artystów coraz częściej zastępując farbę olejna. Jej wygoda w użytkowaniu, formuła oraz krótki czas schnięcia spowodował, że szybko stała się numerem jeden. Posiada wyjątkowe właściwości, które mają szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdza się nie tylko w malarstwie na płótnie, ale również w dekoracji.

Farba akrylowa często porównywana jest do farby olejnej ze względu na jej intensywny kolor i trwałość. Dzięki wygodzie jej użytkowania zdecydowanie wyprzedziła inne farby. Najprościej mówiąc farba akrylowa jest tak prosta w użyciu jak farba wodna typu plakatowa, ale trwała i intensywna zupełnie jak farba olejna. Spoiwem pigmentu jest żywica akrylowa, która sprawia że kolory są wyraziste, intensywne i odporne na światło. Jest to farba, która świetnie utrzymuje się na każdym rodzaju powierzchni. Farbą akrylową możemy malować prawie wszystko: szkło, tynk, płótno, drewno, papier, karton, styropian, gips, kamień i wiele innych. Dzięki wysokiej jakości pigmentu i spoiwa nie odpryskuje. Swoboda łączenia i mieszanie ze sobą różnych kolorów to jej główne atuty.

Kolejną wspaniałą cechą farby akrylowej jest brak nieprzyjemnego zapachu. W przeciwieństwie do farby olejnej ta jest zupełnie bezwonna co bezpośrednio przekłada się na komfort pracy. W jednym pomieszczeniu może jednocześnie malować nawet kilkanaście osób, a farby wciąż nie będzie czuć. Dzięki tej wspaniałej cesze nie musimy poszukiwać oddzielnego pokoju, w którym moglibyśmy przystąpić do malowania oraz nie będziemy zmuszeni do wielogodzinnego wietrzenia pomieszczenia po jego zakończeniu.

Najczęściej farbę akrylowa nakładamy bezpośrednio z tubki na wybraną powierzchnię. Zdarzają się jednak wyjątki, w których zamierzony efekt obrazu wymaga dodania do farby odpowiednich substancji. Warto wiedzieć, że możemy wpływać na jej gęstość, fakturę, czas schnięcia czy zmianę stopnia połysku. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać dobieramy wtedy odpowiednie media akrylowe takie jak: żele, pasty strukturalne czy unikalne dodatki akrylowe. W celu zabezpieczenia powierzchni wykonanego obrazu możemy zastosować werniks akrylowy lub fiksatywę. Dzięki nim działanie światła i wilgoci nie obniży walorów i jakości farb, a trwałość całego dzieła zostanie znacznie wydłużona.

Kolory

Farby akrylowe wyróżniają się bardzo bogatą gamą kolorystyczną. Poza standardowymi kolorami obecnie na rynku możemy dostać farbę akrylową w kolorze złota lub srebra, które świetnie sprawdzą się w dekoracji. Dostępne są również warianty pastelowe czy perłowe.

Konsystencja farby

Farba wyróżnia się nieco gęstszą konsystencją. W zależności od marki na rynku możemy spotkać takie, które potrzebują rozcieńczenia oraz takie, które są już dostatecznie rzadkie. Rozcieńczać farbę możemy w dwojaki sposób: zwykłą wodą lub wykorzystując media malarskie. W drugim przypadku nie tylko ją rozwodnimy, ale też wzmocnimy intensywność koloru.

Pojemność farby

Na rynku dostępnych jest wiele różnych marek posiadających w swojej ofercie farbę akrylową o najróżniejszych pojemnościach. Najbardziej popularne to: 30 ml, 60 ml, 200 ml, 500 ml. Możemy również spotkać wiele niestandardowych pojemności co umożliwia zakup dokładnie według naszych zapotrzebowań.

Czas schnięcia

Malowanie przy użyciu farb akrylowych wyróżnia się przede wszystkim tempem pracy. Farba ma wyjątkowe właściwości szybkoschnące, które powodują że praca z nią przebiega szybko i przyjemnie. Czas schnięcia po nałożenie jednej cienkiej warstwy to kwestia 15-30 minut. Śmiało możemy dokładać kolejny warstwy, które nie wpłyną znacząco na całkowity proces schnięcia obrazu.

Zmywalność

Mówi się, że ze względu na swoją trwałość farba akrylowa należy do trudno zmywalnych. Stosunkowo szybko zmywa się z ciała. Wystarczy ciepła woda i mydło. W przypadku ubrań bywa różnie. Zdarzają się jednak sytuacje, w których szybka reakcja i duża ilość wody pozwolą nam usunąć powstałą plamę.

Najczęstszy scenariusz to pojedyncza, niewielka plama na spodniach lub bluzce, która pojawiła się podczas pracy. Jeśli plama jest mała można spróbować zmyć ją dużą ilością wody. Ważny jest czas – im szybciej zareagujemy, tym łatwiej nam będzie się z nią uporać. Nawet jeśli zostanie delikatna poświata, farba powinna całkowicie zmyć się podczas późniejszego prania w pralce.

Są sytuacje kiedy szybka reakcja nie popłaca. Jeśli plama jest duża i zawiera dużą ilość farby, wtedy musimy odczekać chwilę, by farba nieco przeschła. Kiedy to się stanie należy delikatnie zdjąć jej nadmiar. Próba zmycia od razu dużej ilości farby może pogorszyć sytuację, ponieważ po dodaniu wody możemy ją jedynie rozmazać. Dopiero po pozbyciu się nadmiaru farby należy zabrać się za spłukanie reszty.

Może zdarzyć się też, że ktoś lub my sami opryskamy farbą dużą powierzchnię. Jeśli okaże się, że plamy są malutkie i gęsto rozchlapane wtedy zmywanie farby pod wodą może jedynie doprowadzić do zafarbowania całego ubrania. W takiej sytuacji należy zdjąć ubranie, pozostawić do całkowitego wyschnięcia farby, zupełnie nie ingerując w proces czyszczenia, a następnie oddać ubranie do pralni chemicznej. Pralnia zdecydowanie lepiej poradzi sobie z zaschniętą niż roztartą farbą na tkaninie.

Mimo wszystko zaleca się zabezpieczyć ubranie fartuszkiem oraz otoczenie stanowiska obrusem foliowym.

Z badań wynika, że barwą o najwyraźniejszym pigmencie, najtrudniej zmywalnym jest kolor czerwony. Używając go należy zachować szczególną ostrożność.

 

 

 

 

Art&Vino

X