ArtAndVino

Street Art – co to takiego?

Pod tą dziedziną sztuki podciągnąć można wszelką artystyczną aktywność tworzoną w przestrzeni miejskiej. Często na granicy prawa, kojarzy się głównie z tradycyjnym graffiti, szablonem, muralem, czy plakatem. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się również przeróżne instalacje artystyczne oraz projekcje multimedialne. W przeciwieństwie od wandalizmu, street-art odznacza się wartościami artystycznymi.

Street-art tłumaczyć można jako “sztukę uliczną” i to właśnie na ulicy powinno się jej szukać. W przeciwieństwie do większości innych dziedzin artystycznych, street-art istnieje nie tylko dla tych, którzy odwiedzają galerie sztuki. Sztuka ta jest ukierunkowana przede wszystkim dla szeroko pojętej publiki. Przemawia do przypadkowych osób odciągając ich na moment od monotonii życia, poruszając często trudne tematy zmuszające do głębszej refleksji.

Potrzeba człowieka wyrażenia się w przestrzeni publicznej istniała tak naprawdę od zawsze. Pierwsze zachowane do dzisiaj murale wykonane zostały na ścianach jaskiń przez naszych prehistorycznych przodków. Przedstawiały z reguły polowania oraz zwierzęta. Na starożytnych murach zaś, regularnie powstawały karykaturalne przedstawienia nawiązujące do ówczesnych polityków i wyznań.

Dziś w przestrzeni publicznej porusza się tematy nawołujące do przebudzenia się z letargu konsumpcji, przypomina o klimatycznym kryzysie i otwiera oczy na inne problemy dotyczące ówczesnego świata.

 

 

Art&Vino

X